Vyberte stránku

Jak řešíme společné finance v manželství

Jak řešíme společné finance v manželství

6.1.2021
Mladý Důchodce
6.1.2021

Dokud jsem byl mladý a svobodný, bylo to o něco jednodušší. Co jsem si vydělal, to jsem víceméně i utratil a nic moc víc neřešil. Podvědomě jsem tušil, že bych asi měl víc šetřit, ale na co? Nemám klasické zaměstnání, ale spoluvlastním ziskovou firmu, tedy si peníze beru tak trochu dle potřeby. Samozřejmě jen do určité míry – brát si miliony ročně zatím nemůžu, ale zatím jsem necítil žádný nedostatek.

Minulý rok jsem se ale oženil, koupili jsme si společně dům a s tím přišla i otázka společných financí. Když jsme bydleli ještě v bytě, měli jsme dohodu, že já platím nájem a Žena jídlo a drogerii. Nájem byl sice dražší, ale předtím jsem v tom samém bytě bydlel sám, takže jsem si vlastně polepšil. Vstupem do manželství mi ale přišlo správné více provázat i naše finance.

Existuje několik základních variant, jak společné finance řešit:

  • Mít je úplně oddělené
  • Mít je úplně společné (všechno posílat na jeden účet a z něho platit)
  • Něco mezi

Úplně oddělené finance jsem mít nechtěl, to jsme měli do svatby. Nebyl s tím sice žádný problém, oba vyděláváme srovnatelně peněz a dostatečně na to, abychom i každý něco ušetřili po vlastní ose. Ale tak nějak psychologicky mi přijde správnější mít finance více sdílené.

Úplně společná varianta má ale také svoje nevýhody – z nás dvou jsem já spíš ten, kdo si kupuje občas blbosti a méně šetří, takže jsem nechtěl být vystaven hodnocení mých nákupů. A naopak. Pokud je to možné a není doopravdy potřeba každá koruna (což u nás není), dává smysl mít i čás peněz jen pro sebe a své vrtochy.

Vymyslel jsem tedy variantu, že kromě svých osobních účtů budeme mít i jeden společný, kam každý budeme posílat 50 % své výplaty. Proč zrovna 50%? Není zatím žádný větší rozmysl – je to číslo, které člověka napadne jako první a v našem případě je to dostatek na pokrytí všech společných výdajů.

Co platíme ze společného účtu?

  • hypotéku
  • náklady spojené s domem a zahradou
  • veškeré jídlo
  • náklady spojené s jedním z aut (druhé mám psané na firmu)
  • společné dovolené

Společný účet máme zhruba od července 2020, mezitím proběhla svatba, která znamenala opravdu velké výdaje (ale velká část se vrátila z darů), takže až asi od října jsme najeli na standardní režim, kdy tam každý posíláme polovinu své výplaty a řešíme jen běžné výdaje.

Díky bohu nám na účtu peníze pomalu přibývají a vzhledem k tomu, že na plánovanou rekonstrukci snad nebudeme potřebovat žádné vlastní peníze (budeme ručit jinou nemovitostí), nastává chvíle, kdy můžeme začít také něco investovat. V souladu s doporučením z knihy The Simple Path to Wealth jsme si určili pojistnou zásobu na 200 tis. Kč, což je množství peněz, které chceme mít na účtě pro jistotu vždy. Pokud na konci měsíce zbyde něco nad tuto částku, budeme je investovat do akcií. Ale o tom zase někdy příště.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Finanční report 2024

Finanční report 2024

Naposledy jsem psal roční finanční report v roce 2021, kdy jsem řešil primárně příjmy, výdaje, spořicí míru, grafíky atd. To jsem byl ještě myšlenkově zaťatej ve FIRE, ale od té doby se ledacos změnilo. Přemýšlel jsem tedy, jak tento report pojmout, aby to zároveň...

číst více
3 existenciální důvody, proč vůbec investovat

3 existenciální důvody, proč vůbec investovat

Když jsem se začal více zajímat o investování, narazil jsem na filozoficko/psychologický problém - proč vlastně spořit a investovat? Ke spoření jsem nikdy vztah neměl, protože jsem zastával názor, že peníze byly a budou (a ony byly a jsou). Nakonec jsem přijal, že...

číst více