No, druhou polovinu roku jsem se s měsíčními reporty dost flákal. Tak jsem si říkal, že to aspoň spláchnu jedním celkovým za celý rok.
Tento rok byl pro mě z hlediska osobních financí dost přelomový, protože jsem si je začal pravidelně sledovat. V první polovině roku se mi dařilo i poměrně dobře šetřit, v druhé polovině se to už trochu rozjelo a výdaje se hodně zvýšily. V průměru si ale myslím, že to bylo lepší než předešlé roky, kdy jsem výdaje vůbec nesledoval.
Bohužel, i když mi nepřijde, že bychom si žili nějak luxusně a utráceli za vyložené zbytečnosti, naše měsíční výdaje v absolutní hodnotě jsou o dost vyšší, než bych čekal. Dost se to naskládá už jen z principu toho, jak žijeme.
- Bydlíme v domě = platíme hypotéku, drobné opravy na domě, nářadí a různá zlepšení na zahradě atd.
- Do práce dojíždíme = máme dvě auta, která potřebují benzín, pneumatiky, servis atd.
- Rádi cestujeme = cca 20 % našich nákladů tvoří dovolené (ale chceme si je ještě užít, dokud nemáme děti)
Rád bych ale dosáhl toho, aby se nám běžné výdaje postupně plíživě nezvyšovaly vlivem hedonické adaptace a neustálého zvyšování životní úrovně.
Osobní výdaje

Koncem roku se moje výdaje rapidně zvedly, ale bylo to vcelku očekávané – kupoval jsem dárky na Vánoce. Bohužel mám z rodiny danou tendenci nakupovat velké množství drahých dárků, ale i když se to nezdá, povedlo se mi meziročně mírně ušetřit, což beru jako úspěch.
Druhou hodně velkou položkou bylo cestování – byl jsem na lezeckém zájezdu v Chorvatsku a v prosinci jsem platil zálohu na expedici na Jan Mayen, která bude v červnu příštího roku.
Jinak jsem se svými výdaji rámcově spokojený – utrácím poměrně účelně jen za věci, které mě baví a dávají mi smysl (cestování, lezení). Kromě splátky půjčky a dárků jsou ostatní výdaje v celkovém kontextu poměrně zanedbatelné.
Společné výdaje

V rámci společných výdajů jsme se také dost rozjeli – opět zejména kvůli cestování a také prvním výdajům spojeným s rekonstrukcí. Pronajali jsme si druhý mini dům (33 m2), kde budeme bydlet během rekonstrukce, kterou chceme zvládnout v průběhu příštího roku. Začít bychom měli snad v únoru/březnu. Bohužel někde bydlet musíme, takže budeme po dobu rekonstrukce vlastně platit dva nájmy, ale nenaděláme nic. Zvažovali jsme ještě možnost pořídit si nějaký mobilní domek na zahradu, ale v rámci jednoduchosti jsme to vyřešili takto.

Z hlediska procentuálních zastoupení výdajů jsou nejvyšší položky Auta, Jídlo a drogerie a Dovolené.
- Auta – tento rok jsme hodně dali za pneumatiky, různé servisy a samozřejmě benzín. Příští rok by se toto číslo mělo o dost snížit, minimálně tím, že jedno z aut konečně prodám.
- Jídlo a drogerie – možná bychom nějaké peníze ušetřit mohli, ale nedává to pro nás smysl.
- Dovolená – za dovolené utrácíme relativně hodně, ale není to tak, že bychom jezdili do šestihvězdičkových hotelů. A je to jedna z věcí, co nás drží při životě.
- Dům a zahrada – na zahradě jsme dělali poměrně hodně nových věcí, sázeli rostliny, nové stromy a tak dále. Předpokládám, že se výdaje v příštím roce mírně sníží.
- Pes – máme ho první rok, takže jsme dali hodně peněz za různé hračky, pelíšky, vodítka, veterináře apod., také by se mělo v příštím roce snížit.
- Energie – spíše půjdou nahoru 🙂
- Rekonstrukce – první výdaje spojené s pronájmem druhého domu, příští rok půjdou určitě nahoru…
Celkové příjmy a výdaje

Do grafu jsem přidal i zelenou linii – klouzavý průměr výdajů za posledních 6 měsíců. Ta by ideálně v rámci boje s hedonickou adaptací neměla stoupat. Příští rok ale bude dost neobvyklý kvůli rekonstrukci – výdaje s ní spojené plánuji účtovat „bokem“, abychom měli celkový přehled, kolik nás stála. Zároveň je to jednorázová věc, která by kromě zvýšené splátky hypotéky neměla znamenat průběžné zvýšení výdajů.
Spořicí míra a dosažení FI

Naše celková roční spořící míra byla 29,63 %. To není špatné, ale doufám, že se bude o dost zvyšovat – na jedné straně zvyšováním příjmů, na druhé straně nezvyšováním nákladů. Index finanční nezávislosti se bohužel v závěru roku kvůli vysokým výdajům snižoval, ale i tak jsme ho za rok zvedli z 0,98 % na 1,8 %. Maximum měl na hodnotě 2,6 % v říjnu. Tak ještě 100 let tímhle tempem a jsme tam :-).
Momenty frugality
Asi největší věc, na které jsme letos ušetřili byl nákup nového auta mé ženy. Dlouho jsme měli záměr koupit od známých jejich elektroauto, ale na konec jsme došli k tomu, že pro naše podmínky by asi nebylo ideální. Tak jsme se usnesli na klasické Octávce – rok 2018, najeto 50 000 km, automatická převodovka, ideál. A za méně než polovinu. Myslím, že nám ještě hodně let poslouží.
Mimo to jsem dost omezil svoje impulzivní nákupy zejména díky používání seznamu Chci si koupit. Z větších věcí jsem si letos koupil jen gravel kolo a Vekkit (convert kit na elektro kolo), který jsem ale vrátil. Nicméně peníze mi ještě zpátky nepřišly, kluci z Polska mi je asi lehce zpronevěřili a moc se neozývají.
Prostor pro zlepšení
- Splátka úvěru – 4 917 Kč měsíčně. Až na jaře prodám jedno z aut, rád bych úvěr doplatil, takže mi klesnou pravidelné měsíční výdaje.
- Yfood místo pracovních obědů – chci vyzkoušet Yfood jako náhradu klasického oběda. Na jednu stranu je to levnější, na druhou stranu nebudu snad po obědě tak mrtvý.
Výhled na příští rok
V příštím roce nás čeká peklo v podobě rekonstrukce domu. To bude jednoznačně největší položka, bohužel absolutně netušíme, jak velká. Mimo to jen business-as-usual. Ale hrozně se těším, až už to bude za námi a budeme moct začít konečně pravidelně investovat.
0 komentářů